آکنه چیست؟

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۲۹۴ بار بازدید شده

آکنه چیست؟
آیا شما هم گاه و بی گاه دچار آکنه(جوش) می شوید؟و یا مدت زیادی است که از این بابت رنج می برید، در صورت و یا سایر اعضای بدن، آکنه های ریز و درشتی دارید، طوری که دیگر زیبایی های صورت تان به چشم نمی آید؟ این مشکل، اکثرا بی خبر به سراغ آدم می آید، طوری که حتی نمی دانیم چرا و چطور به این عارضه دچار شدیم.

آکنه چیست؟

آکنه یک بیماری مزمن پوستی است. در این بیماری، غدد چربی پوست که در لایه دوم پوست وجود دارند، مسدود شده، باعث ایجاد جوش و کیست می شوند. به این غدد چربی ساز، سباسه و به لایه دوم پوستی درم می گویند. آکنه غالبا از دوره نوجوانی به خاطر تغییرات هورمونی بدن شروع می شود. در این دوره فعالیت غدد چربی ساز افزایش می یابد.
در حالت عادی، وقتی غدد چربی ساز، چربی تولید می کنند، این چربی از راه پیاز مو به سطح پوست می آید. اما در زمان بروز آکنه راه خروجی چربی، با سلول های پوستی بسته می شود، نوعی باکتری به نام پروپیونی باکتریوم آکنه در درون پیاز مو رشد می کند. در سطح پوست به شکل نقطه سرسیاه، یا سر سفید، جوش های کوچک چرکی، قرمزی و التهاب در اطراف جوش خود را نشان می دهد.
در اکثر موارد این موضوع با صابون رفع آکنه براحتی از بین میروند اما اگر آکنه شدیدتر باشد، کیست و آبسه هم ممکن است ایجاد شود. آبسه به شکل یک ناحیه عفونی حاوی چرک است که هنگام لمس دردناک می شود. کیست تورمی بزرگتر و سفت تر از جوش های معمولی پوست می باشد. در موارد شدید آنتی بیوتیکهای خوراکی و یا موضعی تجویز می شود.

عوال ایجاد آکنه چیست؟

عواملی مثل
فراورده های آرایشی
دوران بارداری
رژیم غذایی
آب و هوای گرم و مرطوب
آلودگی های محیطی
فصل های سرد سال
باعث بروز آکنه می شوند.
امکان بروز آکنه در هر نقطه بدن وجود دارد، اما در ناحیه صورت، قفسه سینه و کمر بیشتر از دیده می شود و در مردان شایع تر از زنان است.
در مقالات بعدی راه های درمان این بیماری پوستی را به صورت کامل برایتان شرح می دهیم.

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ