از قارچ ناخن چه می دانید؟

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۳۳۲ بار بازدید شده

از قارچ ناخن چه می دانید؟
قارچ ناخن معضلی بسیار شایع می باشد و هر کسی در طول عمر خود ممکن است حداقل یکبار به آن دچار شود. درمان آن جزء درمانهای طولانی مدت قرار می گیرد، اکثرا بین 2 تا 4 ماه طول می کشد. در صورتی که ناحیه درگیر شده وسیع باشد، درد و خارش آزاردهنده ای نیز به همراه دارد. کسانی که دچار این مشکل می شوند، ناخن هایشان شکننده و ضخیم تر شده، تغییر رنگ می دهد، لبه آن به تدریج می ریزد. 
قارچ عامل این بیماری را متعلق به گروه قارچ های موسوم به درماتوفیت می دانند. در بین سایر عوامل بیماری زا، مخمرها و کپک ها هم می توانند باعث بروز این مشکل بشوند. اما همگی آنها برای رشد به گرما و رطوبت نیاز دارند. برای همین است که ناخن های پا چون بیشتر ساعات روز در کفش و جوراب هستند، بیشتر از ناخن های دست عفونت قارچی می گیرند. علاوه بر این گردش خون در پاها آهسته تر انجام می شود،این گونه تشخیص و مقابله با عامل بیماری زا هم  کندتر می شود.اکثرا ناخنهای انگشتان دست تنها زمانی درگیر می شوند، که از قبل دچار آسیب شده باشند.
 این عارضه برای بیماران دیابتی می تواند دردساز باشد، این افراد باید با دقت زیادی از محل جراحت رسیدگی کنند.
مهمترین علل ایجاد این عفونت قارچی، شکستگی و آسیب دیدن ناخن است.اگر ناخن هایتان در اثر ضربه آسیب دیده باشد و در محیطهای گرم، مرطوب و تاریک، که مکانی مناسب برای رشد این قارچ به شمار می رود، با پای برهنه رفت و آمد کنید، به احتمال بالایی این بیماری را کسب می کنید. پس به هیچ وجه با پای برهنه در استخر، رختکن، حمام و محیطهای مشابه راه نروید. آشپزی، ظرفشویی، انجام کار منزل و رعایت نکردن بهداشت و استفاده از ناخنگیر و سوهان ناخن به طور مشترک، کار کردن در مکانهای مرطوب و گرم، نیز از عوامل ایجاد این معضل است.
شما می توانید برای درمان ناخنهای قارچی شده، به داروخانه بروید، کرمها و پمادهای موضعی ضد قارچ تهیه کنید.دستورالعمل استفاده از پمادها در قوطی آنها وجود دارد. دوره درمانی آنها معمولا شش هفته است. توجه کنید، عامل این بیماری مسری است، پس با رعایت بهداشت و جداکردن وسایل شخصی خود از انتقال آن به دیگران جلوگیری کنید. اگر محل جراحت وسیع و یا در حال گسترش بود، به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک با تراشیدن کمی از ناخن و مشاهده بافتهای زیر آن با میکروسکوپ اقدام به تشخیص قطعی می کند. گاهی اوقات بعد از مدتی که بیماری برطرف شد، با وجود درمان باید آزمایشات لازم را ادامه دهید تا از درمان به طور کامل اطمینان حاصل کنید. 

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ