انواع زگیل و درمان آن را بشناسید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۵۲۳ بار بازدید شده

انواع زگیل و درمان آن را بشناسید
سلامت پوست یکی از ارکان مهم زیبایی است. در صورتی که سلامت پوست تامین شده باشد، علاوه بر فراغت خاطر که نصیب شما می شود کمک می کند که از زیبایی هم بهره مند شوید. اما این ویژگی گاهی اوقات به دلیل بعضی سهل انگاری و یا ابتلا به بیماری پوستی در خطر قرار می گیرد و  ما را نگران می کند. یکی از این مشکلات پوستی که ممکن است به وجود بیاید رشد کردن زگیل روی پوست است که در بعضی موارد ظاهر ناخوشایندی برای خود فرد و اطرافیانش به وجود می آورد.
قبل از اینکه راه درمان زگیل را بدانید بهتر است که با انواع آن و همچنین راه های انتقال این بیماری آشنا شوید این موضوع به شما کمک می کند تا در درمان موفقتر باشید و آنچه را که برای پیشگیری از ابتلا و جلوگیری از تشدید وضعیت تان لازم است به کار ببرید.

انواع زگیل

1_ زگيلهاي گنبدي شکل: اين زگيلها معمولا پشت انگشتان دست، پنجه پا و زانوها به وجود مي آيند.
2_ زگيل کف پا: اين زگيل ها معمولا در قسمتهاي صاف پا ايجاد شوند.
3_ زگيلهايي که در تعداد بالا بر روي صورت، پاها و ساير قسمتهاي بدن هستند.
4_ زگيل زير ناخن که بيشتر در زير ناخن و اطراف ناخن رشد مي کنند.
5_ زگيلهاي رشته اي: اين زگيل هابه شکل يک خط مخصوصا در صورت به وجود مي آيد.
6_ زگیل ناحیه تناسلی که میزان شیوع آن از سایر انواع زگیل بالاتر است.

راه های انتقال زگیل

زگيل بيماري بسيار مسري است و اکثر زگيلها معمولا از طريق تماس مستقيم با ويروس ايجاد مي شوند اما هرکسي که با ويروس تماس داشته باشد لزوما دچار زگيل نمي شودبلکه اين موضوع به سيستم دفاعي بدن فرد هم بستگي زيادي دارد.
ويروس زگيل به آسانی می تواند از طريق تماس با فرد با محيط آلوده در اثر فشار يا سايش مثل دست دادن يا قرار دادن انگشت آلوده در دهان و نیز استفاده از وسایل شخصی فرد دیگر منتقل می شود.
و در بین آنها تماس با فرد آلوده و استفاده از وسایل شخصی وی مثل ناخنگیر و حوله و راه رفتن با پای برهنه در مکانهای عمومی و مرطوب مثل حمام عمومی و استخر ازمهمترین و شایعترین راه های انتقال و ایجاد زگیل است.
همچنین متخصصان معتقدند که در صورت وجود سابقه بیماری در والدین امکان ابتلا به آن در فرد تا 5 برابر افزایش می یابد.
این عارضه که در اثر اختلال در سيستم ايمني بدن در تماس با محیط آلوده به ويروس ايجاد مي شود می تواند در مواردی بسیار حاد گردد و زندگی شخص را تحت تاثیر قرار دهد. در چنین مواقعی لازم است که حتما به پزشک مراجعه کنید و از متخصصین راهنمایی لازم را بگیرید.در صورتی که بر روی پوست خود آثار زگیل را مشاهده کردید از انجام کار های چون سنگ پا کشیدن(مخصوصا برای زگیل های کف پا)، لیف کشیدن، اصلاح و مرطوب نگه داشتن مناطق مبتلا اکیدا خودداری کنید چرا که وخامت وضعیت آن را تشدید می کنند.

چند روش درماني موثر خانگی در درمان زگیل

نوار چسب مخصوص
یکی از بهترین راه های درمان ای عارضه پوستی، استفاده از چسب هیا مخصوص است. در واقع نوار چسب کانال دار يکي از آسان ترين روش هاي درمان زگيل مي باشد و شما به راحتی می توانید آن را از داروخانه ها تهیه کنید. اصولا اين نوار چسب ها يا هر نوار چسب سوراخ دار ديگري مي تواند به از بين رفتن اين مشکل کمک کند. در اين روش بايد نوارچسب مخصوص را به طور دائم روي زگيل بماند، طوری که قسمت کانال آن کاملا روی زگیل باشد و چسب ها اطراف آن را بپوشاند. این چسب ها باید در تمام طول روز و شب روی پوست تان بماند. فقط هر دو روز يک بار آن را عوض کنيد.  
اسيدسالسيليک
يکي از راه هاي درمان خانگي زگيل اسیدسالیسیلیک است. اين ماده کراتين را که پروتئين تشکيل دهنده زگيل مي باشد، در خود حل مي کند و زگيل را از بين مي برد. برای استفاده از این روش باید اسیدسالسیلیک را روی محل بمالید. این کار را به طور مدام ادامه دهید تا به تدریج شاهد بهبود وضعیت خود باشید.

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ