با جوش دوران جوانی چه باید کرد؟

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۰۸۸ بار بازدید شده

با جوش دوران جوانی چه باید کرد؟
بیش از نصف دختران و پسرانی که دوره نوجوانی خود را طی می کنند، جوش جوانی را تجربه می کنند. جوش جوانی یک بیماری التهاب پوستی مزمن است. در آن با بسته شدن مجاری غدد چربی پوست ضایعاتی در سطح پوست پدید می آید، که به آنها جوش و آکنه می گوییم. فراوانی آن یه قدری است که پزشکان آن را از ردیف بیماری نمی دانند و جزء تغییرات فیزیولوژیک به حساب می آورند.
در دوره بلوغ به خاطر ترشح غدد جنسی، غدد چربی کنار ریشه های مو، هم بزرگ می شوند و در نتیجه چربی بیشتری تولید می کنند. در حالت معمول چربی تولید شده به سطح پوست برده می شود، اما وقتی که آکنه رخ می دهد، چربی اضافی تولید شده و همین طور سلولهای مرده پوست، فولیکول موی آماده به رشد را احاطه کرده و وقتی مو می خواهد به سطح پوست برسد، راه آن را سد می کنند. در واقع در پایه هر یک از این جوش ها مویی قرار دارد که مجرای غده چربی کنار آن بسته شده و متورم گردیده است.
اکثرا عامل ایجاد جوشهای جوانی را به سه دسته تقسیم می کنند.
1. ترشح بیش از حد چربی
2. تجمع سلولهای مرده در پوست
3. وجود باکتری در پوست
با وجود دلایل بروز آکنه تنها به این دلایل خلاصه نمی شود، مسائل ژنتیکی، رژیم غذایی، نوع پوست، رعایت بهداشت، استرس و فشار روحی، داروها و برخی بیماری ها نیز باعث ایجاد این مشکل می شوند.
صورت، همین طور گردن، شانه، سینه و پشت بازوها بیشتر از نواحی دیگر پوست مستعد جوش و آکنه هستند. جوش ها به انواع مختلف تقسیم می شوند و به شکل های گوناگون بروز می کنند. جوش سرسیاه، سرسفید، کورک، آکنه و کیست رایج ترین انواع آن می باشند. علاوه بر این، ایجاد اسکار و لک نیز که بعد از دوره تورم جوش برای مدتی روی پوست باقی می ماند، زیاد دیده می شود.
اکثرا این مشکل تا سنین 23 سالگی ادامه پیدا می کند و بعد از بین می رود، ولی در بعضی موارد تا مدتها حتی بعد از 30 سالگی تا حدود 45 سالگی هم برای فرد باقی بماند. در این صورت فرد حتما باید برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کند. از آنجا که درمان ضایعات پوستی اکثرا طولانی مدت است، توصیه می کنیم با صبر و حوصله درمان را پیگیری کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ