با جوش های دوران بارداری چه باید کرد؟

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۲۵۶ بار بازدید شده

با جوش های دوران بارداری چه باید کرد؟
یکی از مشکلات شایع دوران بارداری که نیمی از بانوان در طی این دوران آن را تجربه می کنند، پدید آمدن جوش بر روی پوست است. میزان شیوع این عارضه بسیار بالاست، تقریبا از هر دو نفر، یک نفر به آن دچار می شود. این مشکل به دلیل تغییر سطح هورمون ها،به خصوص در سه ماهه نخست به وجود می آید. پوست چربی بیشتری تولید می کند. که همین موضوع به نوبه خود باعث بروز آکنه می شود.
در طی مدت بارداری، میزان هورمونهای آندروژن، پروژسترون،استروژن در خون بالا می رود، علاوه بر این، غدد فوق کلیوی هم ترشح آندروژن و کورتیزون را افزایش می دهند. بالا رفتن این هورمونها به خصوص هورمون مردانه آندروژن باعث تحریک غدد سباسه درون پوست می شود و غدد چربی سبوم بیشتری ترشح می کند. این موضوع به همراه ریزش سلولهای پوستی، باعث بسته شدن منافذ پوست می گردد. در نتیجه آکنه و جوش بر روی پوست بروز پیدا می کنند زیرا در این محیط باکتری به سرعت می تواند رشد کند و التهاب پوستی به وجود بیاورد.
این مشکل اکثرا در ماه های اول بارداری خود را نشان می دهد. کمتر پیش آمده بانوانی که در سه ماه اول به این مشکل دچار نشده اند، در طی سه ماه دوم و سوم بارداری، آکنه بزنند.

جوش بارداری, دوران بارداری

چگونه آکنه دوران بارداری را می توانید درمان کنید؟

این جوش ها نیاز به درمان خاصی ندارند و به مرور زمان از شدت آنها کاسته می شود. با این وجود اگر می خواهید برای پوشاندن و یا از بین بردن این آکنه ها از کرم و یا ژل ضد جوش و محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می کنید، حتما لازم است با پزشک معالج خود در مورد آنها مشورت کنید و ترکیبات تشکیل دهنده هر کدام را به اطلاع وی برسانید. چون کرم ها جذب بدن می شوند و ممکن است ترکیبات آن برای جنین خطر داشته باشند در این موارد صابون رفع آکنه هم می تواند کمک تان کند اما لازم است باز هم با پزشک تان مشورت کنید.
از داروهای موثر در درمان جوش و آکنه که مصرف آنها شدیدا در دوران بارداری منع شده، می توان آکوتان و مشتقات آن را نام برد.پزشکان معتقدند مصرف ایزوترتینوئین خوراکی(آکوتان)در دوران بارداری میزان سقط جنین را بالا می برد.حتی شکل غیرخوراکی ترتینوئین که به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد نیز برای جنین خطرناک است.به هیچ عنوان مصرف آنها توصیه نمی شود. همین طور مصرف کرم هایی که حاوی تتراسیکلین می باشند، در این دوران مناسب نیست. اما کرمهایی که حاوی آنتی بیوتیک اریترومایسین و یا کلیندامایسین هستند، مانعی ندارد.شما می توانید با اجازه پزشک از آنها استفاده کنید. علاوه براین می توانید برای کاستن از شدت عارضه، از سایر دارو ها و کرم هایی که مصرف آنها برای زنان باردار بی خطر است، کمک بگیرید.

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ