برص را بشناسید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۱۴۳ بار بازدید شده

برص را بشناسید
برص یکی از بیماری های ناراحت کننده و آزار دهنده است. در آن لک و پیس های سفید روی پوست فرد ایجاد می شود. کسانی که به این مشکل دچار می شوند، اکثرا به خاطر تغییر رنگ پوست شان،  منزوی و گوشه گیر شده، و  از حضور در جمع ها خودداری می کنند.
برص یا ویتیلیگو یک بیماری پوستی است، که در آن لکه های پوستی سفید رنگ، در سطح پوست ایجاد می شود. این بیماری به دلیل تخریب سلولهای رنگدانه دار(ملانوسیتها) پوست به وجود می آید، در این بیماری خود ایمنی، سیستم ایمنی بدن ملانوسیت ها را تخریب می کنند. علت آن به راستی مشخص نیست. هرچند، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، فشار روحی و استرس  را در بروز این بیماری، موثر می دانند. تعدادی از افراد مبتلا نیز، سابقه ی  این بیماری را در خانواده خود داشته اند.
برص معمولا از قسمتهایی از پوست شروع می شود، که بیشتر در زیر نور آفتاب هستند، مثل دست، پا و صورت. گاهی اوقات این لکه ها در باقی بدن منتشر نمی شوند و در همان محل باقی می مانند، اما بیشتر اوقات در سایر نواحی پوست پخش می شوند. سرعت انتشار آن در افراد مختلف متفاوت است.
استفاده از پماد های موضعی و لیزر درمانی، راه های پیشنهادی برای حل این مشکل است. پزشکان با توجه به تعداد لک ها و نحوه انتشار آنها، همین طور نظر شخصی بیمار  شیوه درمان را تعیین می کنند. در بیشتر درمان ها، سعی می شود، که پوست به رنگ سفید در آید، تا پوست تمام بدن یک رنگ شود.

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ