راه های درمان جای زخم و اسکار

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۱۰۸ بار بازدید شده

راه های درمان جای زخم و اسکار
جای بریدگی و برخی از آسیبهای پوستی ممکن است برای سالها حتی گاهی تا پایان عمر روی پوست باقی بمانند. بعضی از این ضایعات بسیار بدشکل و ناراحت کننده هستند، طوری که باعث عذاب و زحمت می شوند. فرد مجبور می شود همیشه آن را پنهان کند.
معمولا با گذشت زمان جای زخم ها به تدریج کمرنگ  شده و بعد رنگ آن به سفید تغییر می کند. اکثر زخم هایی که به این شکل در می آیند تا پایان عمر بر روی پوست می مانند. پزشکان تا به حال راه حل قطعی برای حل این مشکل پیدا نکردند. اما روش های مختلفی وجود دارد که با آنها می توان تا حدی این مشکل را برطرف کرد.

_ درمان خانگی
یک راه شایع برای درمان جای زخم استفاده از روغن نارگیل است. با مالیدن این روغن بر روی جای زخمی که هنوز سفید نشده، و به رنگ صورتی می باشد، از ضخیم شدن و برآمده شدن آن جلوگیری می کنند. زخم هایی که مورد مراقبت خوبی قرار گرفتند، به تدریج بهبود یافتند، مصرف ویتامین E می تواند در بهبود سریع جای زخم ها موثر واقع شود. روغنهای گیاهی، گندم، بادام زمینی، اسفناج حاوی مقادیر زیادی از این ویتامین مفید هستند.

_ روش های دارویی
کرمهای محتوی ویتامین E می توانند در برطرف شدن جای زخم به شما کمک کنند. علاوه بر این ژل های محتوی سیلیکان نیز هم می تواند مفید واقع شود. این ژل ها باعث فشردگی و نرم شدن پوست گردیده و تا حد امکان جای زخم را از بین می برند.

_ لیزر درمانی
لیزرهای دی اکسید کربن و اربیوم یاک، اکثرا برای درمانهای اسکارهای کوچک مثل جای آکنه به کار می رود. با استفاده از این روش لایه ی بالایی پوست برداشته می شود و لایه ی زیرین آن، محکمتر می شود.

_ جراحی
معمولا جراحی به عنوان آخرین راه درمانی، وقتی نتوان از راه های دیگر به نتیجه دلخواه رسید، پیشنهاد می شود. اکثرا جای سوختگی و و زخم های ناشی از تصادفات جز این دسته قرار می گیرند. در عمل جراحی زخم را بر می دارند. در صورت نیاز پوست مصنوعی را جایگزین می کنند.

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ