علت بوی بد پا چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۷۲۱ بار بازدید شده

علت بوی بد پا چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟
بوی بد پا یکی از مسائل ناراحت کننده ای است که افراد زیادی با آن دست به گریبان هستند.از آنجا که این موضوع از نظر بهداشت فردی و تاثیر آن بر روی دیگران اهمیت زیادی دارد و ممکن است مشکلاتی را برای فرد به وجود بیاورد ما در این مقاله سعی کردیم دلایل ایجاد این مشکل و راه حل های برطرف کردن بوی بد پا را برایتان بازگو کنیم.
حتما می دانید که میکروبها و باکتریها برای رشد به محیط گرم و مرطوب نیاز دارند. وقتی پا عرق می کند و ساعات طولانی با کفش پوشیده شده، طبیعتا شرایط کاملا مناسبی برای رشد این موجودات ذره بینی فراهم می شود. گاهی اوقات به خاطر بی توجهی های ساده، باکتری ها فرصت رشد می یابند به دنبال آن پس از تماس باکتری ها با عرق و سلولهای مرده پوست بوی بدی که ناشی از فعل و انفعالات شیمیایی است ایجاد می گردد که برای شخص و اطرافیان وی بسیار آزاردهنده و ناراحت کننده می باشد.

برای از بین بردن بوی بد پا چه کار کنیم؟

یکی از اشتباهات رایج برای برطرف کردن بوی بد پا، استفاده از اسپری خوشبوکننده است چون نتیجه ی استفاده از آن تولید بوی بسیار زننده ای است که برای بسیاری از افراد ناخوشایند می باشد و تنها شرایط را بدتر می کند. به جای آن باید به طور منظم جورابهایتان را تعویض کنید و پاها را با آب و صابون بشویید. شاید به نظرتان این کار بسیار ساده تلقی شود اما خیلی بیشتر از چیزی که فکر می کنید برای نتیجه گرفتن موثر است. اگر با شستشو و تعویض جورابها مشکل بوی بد پاها حل نشد بهتر است از اسپری و مواد ضد تعریق مخصوص پا کمک بگیرید.و یا محلول هایی وجود دارند با عنوان محلول رفع بوی بد پا که می توانند به عنوان جوان کننده و اسکراب پا تاثیرگذار باشند و همینطور بخاطر خاصیت آنتی باکتریال باعث از بین بردن بوی بد پا می شوند.
خیلی از متخصصان برای درمان این مشکل توصیه می کنند که یک جفت کفش را به طور مداوم نپوشید. هر چند این کار برای خیلی از افراد کار سختی به شمار می رود مخصوصا برای کسانی که ملزم به استفاده از کفش های خاص در محل کار می باشند.اما باید توجه کنید که درست مانند جورابها، کفشها نیز احتیاج به تعویض دارند چون همانند آنها گرم و مرطوب می شوند.برای همین در صورت امکان کفشتان را یک روز در میان عوض کنید. اگر این کار برایتان دشوار است حتما هر روز پاها را ماساژ دهید و بشویید و کفی کفش را از نوع بوگیر و ضدعرق انتخاب کنید.
یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی بد پا، گذاشتن پای خیس و مرطوب داخل کفش است. چون با این کار به خاطر مرطوب شدن لایه درونی کفش، رشد باکتری و قارچ در فضای کفش تسریع می گردد و امکان سرایت آن به پاها را فراهم می شود.
شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که آیا به غیر از مواردی که در بالا ذکر شد عوامل دیگری نیز بروز بوی بد در پا وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. عوامل دیگری نیز ممکن است باعث ایجاد این مشکل باشند.در ادامه بعضی از مهمترین این عوامل را برایتان شرح می دهیم.
استرس: در شرایط استرس زا پاها بیشتر عرق می کنند. عرقی که در اثر استرس تولید می شود به خاطر تولید از غدد عرق متفاوت، بوی تندتری دارد.اگر از جمله کسانی هستید که دچار این مشکل می شوند بهتر است چند جوراب تمیز به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.
مشکلات هورمونی: اگر از مشکلات هورمونی رنج می برید این موضوع می تواند منجر به تولید عرق زیاد در پا و ایجاد بوی نامطبوع گردد. بانوان باردار، بانوان یائسه و نوجوانان می توانند جزء این دسته از افراد قرار بگیرند.
قارچ پا: این مشکلی است که بسیاری از ورزشکاران به دلیل تعریق زیاد به آن دچار می شوند. تغییر رنگ پوست و خارش از جمله نشانه های رشد قارچ در پاست. برای اینکه دچار چنین مشکلی نشوید بهترین راه حل استفاده از کرم های ضدقارج در کف و کناره های پا و همچنین پودرهای ضدقارچ در بین انگشتان می باشد. همچنین بعد از هر  فعالیت جسمی سنگین پاهای خود را با آب و صابون بشویید تا هرگز دچار این مشکل نشوید.

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ