علل و درمان تیرگی آرنج و زانو را بدانید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۲۵۱ بار بازدید شده

علل و درمان تیرگی آرنج و زانو را بدانید
شاید برایتان پیش آمده باشد که به خاطر تیرگی زانو و آرنج نتوانسته اید لباس مورد علاقه ی خود را در مهمانی به تن کنید و مجبور شده اید این نواحی را با لباس های آستین بلند بپوشانید. شاید کسانی را که اصلا دچار این مشکل نیستند دیدید و به آنها حسادت کردید چون به راحتی لباس دلخواهشان را می پوشند.

علل ایجاد تیرگی آرنج و زانو چیست؟

طبق گفته متخصصین برای درمان تیرگی پوست آرنج و سر زانو، لازم است در ابتدا علت ایجاد آن را بیابیم. سپس با توجه به نوع علت، راه حل مناسب را برای درمان انتخاب کنیم. همانطور که می دانید تیرگی پوست در نواحی آرنج و زانو، به جنس و سن بستگی ندارد، بلکه بیشتر از رنگ پوست و میزان فعالیت فرد تاثیر می گیرد.  این نواحی بیشتر از هر ناحیه دیگری در معرض تماس با محیط قرار دارند. اصطکاک آنها با فرش، مبل، لباس و.... باعث افزایش ضخامت پوست می گردد. اکثرا کسانی که روی زمین می نشیند، به این نوع تیرگی دچار می شوند که در بعضی مواقع به همراه تیرگی قوزک پا نیز هست. سایش پوست با محیط مهمترین دلیل، از بین دلایل ایجاد تیرگی این نواحی است که باعث خشکی و پوسته پوسته شدن آن می شود.تماس زیاد با نور آفتاب هم یکی از علل ایجاد این مشکل است. چرا که باعث تولید ملانین بیشتر می گردد و پوست را تیره می کند. در ضمن اگر پوست خشکی داشته باشید، بیشتر از افرادی که پوست معمولی یا چرب دارند در معرض این مشکل قرار دارید.چرا که پوست در این نواحی غدد چربی کمتری دارد، از سایر قسمتهای بدن زودتر خشک می شود، به همین خاطر این مشکل در اشخاصی که پوستی خشک و حساس دارند، بیشتر بروز می کند.  در کنار اصطکاک، چهارزانو نشستن، لم دادن،خشکی پوست و تماس با نور که شایع ترین عوامل ایجاد این عارضه هستند، رعایت نشدن بهداشت نیز عامل تیرگی آرنج و سر زانوها است.

راه های پیشگیری و درمان تیرگی آرنج و زانو چیست؟

بهترین شیوه برای پیشگیری از این معضل، جلوگیری از سایش این نواحی و استفاده از مرطوب کننده است. اما اگر به این مشکل دچار شدید، بهتر است از کرم های کراتولیتیک یا ترکیبات اوره 5 تا 10 درصد برای درمان استفاده کنید. استفاده از اوره همراه با مرطوب کننده و چرب کننده و صابون های ملایم می تواند بسیاربرایتان مفید واقع شود. کیسه کشیدن و سنگ پا هم برای رفع این تیرگی ها موثر هستند چون لایه های شاخی و سلولهای مرده را کاهش می دهند. تنها به یاد داشته باشید که موقع استفاده از سنگ پا، حتما با ملایمت آن را روی پوست بکشید، تا پوست دچار آسیب نشود. بعد از کیسه کشیدن نیز، کرم مرطوب کننده یا پماد آد بر روی محل بمالید. بعد از بهبودی نیز از کرمهای مرطوب کننده استفاده کنید تا از بروز مجدد مشکل جلوگیری کنید.
توجه کنید که برای کسانی که در این نواحی از پوست، دچار اگزما و یا خشکی پوست هستند، کیسه کشیدن و سنگ پا به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
استفاده از صابون های لایه بردار راه دیگری برای حل این مشکل است اما استفاده زیاد از آنها به پوست آسیب می رساند و پس نباید از آنها زیاد استفاده کرد. اگر پوست خشکی دارید، از آن استفاده نکنید. این نوع صابون ها برای کسانی که پوست چرب دارند، توصیه می شود.
نکته آخر اینکه برای درمان از مصرف ماده مضر سفیداب که ممکن است برخی از افراد ناآگاه به شما پیشنهاد کنند، بپرهیزید. چراکه سفیداب حاوی مواد آسیب رسان  به پوست می باشد و از آنجا که به طور کلی پوست نواحی آرنج و زانو تیره تر از سایر نواحی بدن است، نیازی نیست که سعی کنید تیرگی آن را به طور کامل از بین ببرید، حساسیت بیش از حد روی این موضوع باعث صدمه به این نواحی می گردد، که می تواند بریتان دردسرساز شود.

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ