چرا ناخن شکننده می شود؟

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۵۴۲ بار بازدید شده

چرا ناخن شکننده می شود؟
 اگر برای پاک کردن لاک ناخن هایتان، به طور مداوم از استون و پاک کننده های مشابه آن استفاده کرده باشید حتما دچار خشکی و شکنندگی ناخن شده اید باید بگوییم این اشتباه برای از بین بردن لاک، رایج ترین علت برای شکننده شدن ناخن هاست. اما این عارضه به غیر از مصرف حلال های نابه جا دلایل دیگری هم دارد. 
در واقع در بروز آن، دو عامل بسیار موثر وجود دارد. اولین مورد و شایع ترین آنها، سوء تغذیه است. اکثر مردم فکر می کنند که پروتئین و کلسیم، مواد اصلی در ساختمان ناخن اند، این یک تصور اشتباه  عمومی است. در واقع ماده اصلی تشکیل دهنده ناخن ها، روی یا همان زینک  و منیزیم است.
در تشکیل و استحکام اسکلت بدن، کلسیم نقش مهمی دارد، اما در استحکام ناخن ها نمی تواند، موثر باشد. از طرف دیگر، پروتئین تشکیل دهنده ناخن کراتین است، و خصوصیات ساختمانی آن، شباهتی به اسکلت و استخوان بندی بدن ندارد. برای رفع این مشکل، مصرف مولتی ویتامین به عنوان بهترین و سریع ترین راه حل درمانی پیشنهاد می شود.
دلایل ناخن شکننده
عامل موثر دیگر در شکننده شدن ناخنها، تماس با مواد شیمیایی است. کسانی که درتماس مستقیم با مواد شیمیایی هستند، در معرض بیشترین آسیب قرار دارند. یعضی از شغل ها تماس زیاد با مواد شیمیایی را ایجاب می کند. کار کردن در آزمایشگاه، مکانیکی، آرایشگاه و پمپ بنزین، از دست شغل هاست. همینطور کار خانم های خانه دار، کسانی که دچار وسواس شستن دست هستند، این مشکل را ایجاد می کند و با گذشت زمان به ناخن ها آسیب می رسد. اگر کار شما به گونه ای است که با مواد شیمیایی سر و کار دارید، حتما دستکش به دست کنید، تا از دستها در برابر مواد مضر محافظت کنید.

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ