SPF ضدآفتاب ها چه معنایی دارد؟

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:
ارسال به دوستان پرینت ۱۳۲۳ بار بازدید شده

SPF ضدآفتاب ها چه معنایی دارد؟
حتما تا به حال کلمه spf و عددی را که کنار آن نوشته شده و همينطور کلمات UVA و UVB را بر روي ضد آفتاب ها ديده ايد و یا از این و آن شنیده اید که یک ضد آفتاب خوب باید SPF خوبی داشته باشد. شاید به درستی ندانید که این حروف چه چیزی هستند و به چه کاری می آیند؟ و یا اگر SPF ضدآفتابی از دیگری بیشتر یا کمتر باشد چه تفاوتی در کاربرد و میزان آن دارد؟
در واقع اين سه حرف مخففSun Protection Factor به معني عامل محافظت کننده در برابر آفتاب است و میزان توانايي ضدآفتاب را برای محافظت از پوست شما نشان می دهد. اما چطور از روی این عدد به مدت و خاصیت محافظتی یک کرم پی می برند؟
يک پوست معمولي مي تواند نور آفتاب را 10 دقيقه تحمل کند و دچار آفتاب سوختگي نشود. حال اگر شما از ضدآفتابي با spf 20 استفاده کنيد. مي توانيد 20 برابر بيشتر از زمانی که پوست تان بدون کرم بود، زير نور آفتاب بمانيد. یعنی SPF ها نشان می دهند که فرد قبل از اینکه دچار آفتاب سوختگی شود چقدر می تواند زیر نور آفتاب باشد. در مثال بالا شما می توانید 200 دقیقه زیر نور آفتاب بمانید که حدودا می شود 3 ساعت و 30 دقیقه. این مدتی است که ضد آفتاب از پوست شما محافظت می کند. میزان حفاظت را هم باSPF می توان محاسبه کرد، برای تعیین میزان حفاظت کرم باید 100 را بر عدد SPF نوشته شده بر روی قوطی تقسیم کنید، بعد حاصل به دست آمده را از 100 کم کنید. برای مثال اگر ضدآفتاب شما SPF 30 دارد. با انجام فرمول بالا عدد 96 به دست می آید، که نشاندهنده ی این است که 96 درصد از پوست شما مراقبت می کند. که عدد بسیار مناسبی است. بهترین ضد آفتابها آنهایی هستند SPF بین 30 تا 50 داشته باشند. ضد آفتابها با SPF بسیار بالا چندان مناسب نیستند، چون هر چه  SPF بالاتر برود،چربی بیشتری در آن ضدآفتاب به کار می رود، ضدآفتاب با چربی بالا چندان مناسب پوست نیست و توانایی محافظتی آنها هم اختلاف زیادی با ضدآفتاب سبک و بدون چربی ندارد.
UVB،UVA و UVC اشعه های ماورای بنفش  خورشید هستند. اشعه UVC توسط جو زمین جذب می شود. اما دو اشعه دیگر به زمین می رسند و هر یک از آنها باعث آسیب به پوست و بافتهای سلولی می شوند. نوع A آن رنگدانه های ملانینی موجود در پوست را تحریک کرده و تیرگی آنها را ایجاد می کند و با نفوذ به داخل پوست،چین و چروک و پیری آن را موجب می گردد.نوع B آن می تواند باعث آفتاب سوختگی بشود. علاوه بر این، لایه شاخی پوست را که اشعه ماورابنفش خورشید را منعکس می کنند،با تابش آن ضخیم می گردند.ضد آفتابی مناسب است که پوست را از هر دو این اشعه ها محافظت کند. در زمان خرید دقت کنید که روی بسته، نام هر دو اشعه نوشته شده باشد.

مطالب مرتبط

پر بازدید مقالات

ارسال نظر

* نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
* متن نظر:
* لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر پایین وارد کنید:
وبلاگ